Bayanlardan, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında hata duyurusu

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi’ye katılanlar için kullandığı ‘sürtük, çürük’ üzere sözlere karşı TİP’li bayanlar kabahat duyurusunda bulundu. 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, AKP küme toplantısında Seyahat’e katılanlarla ilgili “Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Caminin içinde bu eşkiyalar, bu teröristler, bira şişeleriyle adeta caminin içini pisletmiştir. Bunlar çürük, bunlar sürtük.” tabirlerini kullanmıştı.

Erdoğan ayrıyeten “Dün 15 Temmuz Şehitleri Köprüsüne çıkıp misyonunu yapan polislere hakaretler ederek, fiziki hücum yaparak, pankart asmaya çalışan ‘TİP’ler, bunun somut örnekleridir. HDP ve CHP listelerinden meclise sokulan bu siyasetçi kılıklı provokatörler yaptıkları terbiyesizliğin hesabını hukuka ve milletimize vereceklerdir. Bu ne densizliktir. Bu ne edepsizliktir” diye de açıklama yapmıştı.

ERDOĞAN, HAKARET KABAHATİNİ İŞLEMİŞTİR

Türkiye Personel Partisi, bu tabirlere karşı kabahat duyurusunda bulundu. TİP Milletvekili Sera Kadıgil’in şikayet dilekçesinde şu sözler yer aldı:

* Erdoğan, üstte izah edildiği üzere, tarafıma ve Seyahat Aksiyonlarına katılan milyonlarca yurttaşa karşı sarf etmiş olduğu ‘eşkıya’, ‘terörist’, ‘sürtük’, ‘siyasetçi kılıklı provokatör’ sözleriyle açıkça onur, gurur ve saygınlığı rencide edici kelamlar kullanmış ve hakaret hatasını işlemiştir.

* Bir Cumhurbaşkanının yurttaşları ‘sürtük, çürük’ üzere tabirlerle tahkir etmesi demek kendisinin asil değil devlet vazifelisi olduğunu büsbütün unuttuğu, egemenliğin halka ilişkin olduğu gerçeğinden ve münasebetiyle T.C. Anayasası’nın belirlediği temel prensiplerden büsbütün koptuğu manasına gelir. Anayasayı ihlal manasına gelen bu tutum tarafımızdan ayrıyeten kıymetlendirilmek ve sair yasal haklarımız gizli kalmak üzere işbu dilekçemle AKP Genel Lideri şapkasının altındaki Recep Tayyip Erdoğan’dan şikayetçiyim.

Kadıgil, hata duyurusu öncesi adliye önünde yaptığı açıklamada da “Biz siyasetçiler olarak bu zatın üslupsuzluğuna o kadar alışığız ki şaşırmıyoruz artık. ‘Siyasetçi kılığına girmiş provokatör’ demiş mesela. Siyasetçi kılığına girmiş bir provokatör varsa bu ülkede ismi Recep Tayyip Erdoğan onun” dedi.

TİP’li bayanların yanı sıra HKP’li avukatlar da açıklamalarla ilgili hata duyurusunda bulundu. SOL Partili hukukçular da örnek bir dilekçe hazırlayarak hata duyurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarla paylaşılacağını duyurdu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.