Avrupa Birliği’nden Google, Facebook ve Twitter’a ağır cezalar kapıda

Google, Facebook ve Twitter’ın başını çektiği birçok teknoloji şirketi Avrupa Birliği’nin yeni alacağı karar sonrası ağır cezalarla karşı karşıya kalabilir. Münasebet olarak şirketlerin platformlarında derin sahtekarlıklara ve uydurma hesaplara karşı tedbir alamamaları gösteriliyor. 

Kararın Perşembe günü Avrupa Komitesi’nin, uydurma haberlere yönelik tedbirlerinin bir modülü olarak dezenformasyonla ilgili güncellenmiş yeni uygulama kuralları ile birlikte yayınlanması bekleniyor.

Alınacak karardaki unsur ise şu biçimde:

“İlgili imza sahipleri, makûs niyetli aktörler tarafından kullanılan davranış ve taktikler, teknikler ve prosedürler hakkındaki en son ispatlara dayanarak, hizmetlerinde müsaade verilmeyen manipülatif davranış ve uygulamalara ait net siyasetler benimseyecek, pekiştirecek ve uygulayacaktır.”

Karar, 27 ülkeden oluşan Avrupa Birliği tarafından bu yılın başlarında kabul edilen ve dezenformasyonla çaba üzerine bir kısım içeren Dijital Hizmetler Yasası (DSA) olarak bilinen yeni AB kurallarıyla ilişkilendirilecek.  Yükümlülüklerini yerine getirmeyen şirketler, DSA kurallarına nazaran global cirolarının %6’sına varan cezalarla karşı karşıya kalabiliyor. Bir şirkete DSA’yı kabul etmesinin akabinde gerekli tedbirleri alabilmesi için altı  ay müddet tanınıyor. DSA’yı imlazayan şirketler ayrıyeten dezenformasyon içeren reklamlarla çaba etmek ve siyasi reklamlar konusunda daha fazla şeffaflık sağlamak için tedbirler almak zorunda kalacaklar.

Avrupa Komitesi Lider Yardımcısı Vera Jourova, yeni hususun alınmasında Rusya’nın Ukrayna’yı işgali meselede artan dezenformasyonun tesirli olduğunu söyledi.

KAYNAK: REUTERS