Arnavutluk ve Kuzey Makedonya, AB ile iştirak müzakerelerine başladı

AB Kurulu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Devir Lideri Çekya‘nın Başbakanı Petr Fiala, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski ile iştirak müzakerelerinin başlaması nedeniyle ortak basın açıklaması yaptı.

Von der Leyen, iki ülkenin hukukun üstünlüğü, yolsuzlukla uğraş, basın özgürlüğü, sivil toplum ve ekonomik ıslahatlarla ilgili bahislerde kıymetli adımlar attığını vurguladı.

Bugün yapılacak hükümetler ortası konferanstan sonra AB’nin birinci adım olarak iki ülkenin tarama sürecine başlayacağını belirten von der Leyen, ülkelerin ulusal maddelerinden milletlerarası mutabakatlarına kadar pek çok ögenin taranarak AB ile ahenginin gözden geçirileceğini söyledi.

Von der Leyen, Arnavutluk’un AB’nin Sivil Muhafaza Sistemine dahil edileceğini ve ülkeyi son devirde görülen yangın, sel üzere doğal afetlere karşı koruyacağını aktardı.

Kuzey Makedonya’nın Frontex muahedesini kısa mühlet içinde müzakere edeceğini lisana getiren von der Leyen, böylelikle AB’nin göç siyasetleriyle daha uyumlu hale geleceğini tabir etti.

Von der Leyen, iki ülkeye yapılan AB yatırımlarının artacağını, ticaret bağlarının gelişeceğini vurguladı.

Arnavutluk Başbakanı Rama da müzakerelerin başlaması için verdiği takviyeden dolayı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve evvelki periyotta gösterdiği uğraşlar için Almanya’nın eski Başbakanı Angela Merkel’e teşekkür etti.

Rama, güçlü, demokratik, Avrupalı bir Arnavutluk inşa etmek için çalışacaklarını söyledi.

Kuzey Makedonya Başbakanı Kovaçevski de 17 yıl sonra iki ülkenin AB ile müzakerelere başlamasının tüm bölge için ilerleme sağlayacağını kaydetti.

ARNAVUTLUK

Arnavutluk, AB üyeliği için resmi başvurusunu 2009’da yaptı. Kurul, 2010’da Arnavutluk’un aday ülke olabilmesini 12 önceliğin yerine getirilmesi kaidesine bağladı.

Komisyon, Ekim 2012’de Arnavutluk’a adliye ve kamu idaresi ıslahatı alanlarında kilit tedbirlerin tamamlanması ve yasamaya ait adap kurallarının revize edilmesi kaydıyla AB adaylığı statüsü verilmesi istikametinde tavsiye kararı aldı.

AB Konseyince Haziran 2014’te Arnavutluk’a “aday statüsü” verildi.

KUZEY MAKEDONYA

Kuzey Makedonya, AB üyesi olmak için Mart 2004’te müracaat yaptı. Komite’nin Kasım 2005’te olumlu görüş vermesi üzerine Kurul, Aralık 2005’te ülkeye “aday statüsü” verme kararı aldı.

Bulgaristan, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’nın iştirak müzakerelerine başlamasını veto ediyordu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Bulgaristan ile Kuzey Makedonya ortasındaki meselelerin AB müzakeresi çerçevesinde çözülmesini içeren teklif sunmuş, böylelikle müzakerelerin önünü açılmıştı.