Ankara Kent Hastanesi’nden Bakanlık önüne park eden ambulans şoförüne ait açıklama

Dün, taşıdığı hastayı 3 saat boyunca birçok hastane gezdirerek hiç bir hastanenin, hastayı kabul etmediğini söylen ambulans sürücüsü kendisini Sıhhat Bakanlığı önünde otomobile kilitlemişti.

Yaşanan olayla ilgili Ankara Kent Hastanesi’nden açıklama geldi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

Sürücüsü olduğu ambulansla, Sıhhat Bakanlığı önünde 14 Haziran 2022 Salı günü saat 13.45’te, kendi tabiriyle “eylem”yapan kişinin taşıdığı hastanın Ankara Kent Hastanesi Acil Servisine girişinin -HBYS incelemesi sonucunda- tıpkı gün sabah saat 10.14’te yapıldığı tespit edilmiştir.

“Kişisel mevzuları görüştüler”

Dün birtakım basın yayın organlarında da yer alan habere husus ambulans sürücüsünün aksiyonuna karşı yayılan haberler üzerine bir kamuoyu açıklaması yapma muhtaçlığı doğmuştur. Dün gerçekleşen olayda ambulans sürücüsü, “Onkoloji hastasını taşıdım, 3 saat boyunca hastane hastane dolaştım lakin hastayı bırakacak yer bulamadım.” biçiminde bir beyanda bulunmuş, bizim “makul olmayan davranış” demeyi tercih edeceğimiz hareketi ve kelamları birtakım yayın organlarında yer almıştır. Kendisi Bakanlığa bağlı bir sıhhat çalışanı olan kişi, talebine binaen Sn. Bakanımız ile görüşmüş, aldığımız bilgiye nazaran, görüşme daha çok kendi şahsî bahisleri özelinde olmuştur.

“10.14’te hastaneye girişi yapıldı”

Ambulans sürücüsünün taşıdığı onkoloji hastası, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinden sevk edilmiş, kelam konusu hasta, nakil aracıyla hastanemize getirilmiş ve hastanemiz Acil Servisine 10.14’te giriş yapmıştır. Acil Tıp Kliniğimizdeki kıymetlendirme sonrasında Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniğimizce tetkikleri yapılan hastamızın saat 11.20’de Ankara Kent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniğindeki odasına yatışı gerçekleştirilmiştir.

“Bakanlığa geldiğinde hastayı bırakmıştı”

Hastanın yatışı sağlandıktan yaklaşık 2,5 saat sonra, araçta rastgele bir sıhhat vazifelisi ve hasta bulunmadığı halde, ilgili kişi, hasta nakil aracını bakanlık önüne park etmiştir.

“Hastane bulanmadığı gerçek dışıdır”

Bakanlığa davet edilerek görüşülen arkadaşımızın yol açtığı olay için bu açıklamayı kamuoyunu gerçek bilgilendirmek ismine yapmak zorunda kaldığımızı ve olayın, “hastane arayıp bulamamak” konusu olmadığını, hastamızın sürecinin memleketler arası tıbbi esaslar ve ülkemiz mevzuatı doğrultusunda en uygun halde yürütüldüğünü ve sonucunda ilgili servisimize yatışının kısa müddette gerçekleştiğini bildirmek isteriz.” açıklaması geldi.

Bakan Koca’dan paylaşım

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı paylaşımda,ŞOFÖR ARKADAŞIMIZ dileği üzerine konuğum oldu. Hasta nakil aracıyla naklini yaptığı hastanın Ankara Kent Hastanesi Aciline yatışını sağladıktan 2,5 saat sonra, aracıyla Bakanlık binası önüne park edişinden başladık, çok şey konuştuk. Lakin birtakım şeyler konuşulduğu yerde kalmalı. sözlerini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.