Analistler Altın Fiyatları İçin Ne Diyor? İşte Tahminler!

Altın fiyatları Cuma günü yatay seyretti. Ancak büyük merkez bankalarının potansiyel olarak kontrolden çıkmış enflasyonu dizginlemek için büyük faiz artırımları uygulayacağı endişeleri var. Bu da külçe talebi üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Bu nedenle sarı metal üst üste ikinci haftalık düşüş yolunda ilerliyor. Analistler, altın piyasasının geleceği için verileri yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Altının kayıpları esas olarak dolardaki güçten kaynaklanıyor”

AvaTrade baş piyasa analisti Naeem Aslam, verdiği bir demeçte, “Altının kayıpları, Fed’in daha da şahin bir para politikası benimseyebileceğine dair beklentiler olduğu için esas olarak dolardaki güçten kaynaklanıyor” yorumunu yapıyor.

Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü ABD’de bir resesyonun ‘kesinlikle bir olasılık’ olduğunu kabul etti. Ancak Fed’in kasıtlı olarak bir durgunluğu kışkırtmaya çalışmadığı konusunda ısrar etti. Perşembe günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde verdiği ifadede, enflasyonla mücadele için “koşulsuz” bir taahhüdü olduğunu söyledi.

“Bu durum, traderları altın fiyatları konusunda iyimser tutuyor”

Naeem Aslam, Fed’in para politikasının altın traderlarının odaklandığı bir dizi faktörden sadece biri olduğunu söylüyor. Ayrıca, son açıklanan veriler, Haziran ayında ABD ekonomik büyümesinde keskin bir yavaşlama olduğunu gösterdi. Kıymetli metal, verilerin ardından kısa süreliğine yükselmek için erken fiyat kayıplarından vazgeçti. Naeem Aslam, imalat PMI rakamlarını şu şekilde değerlendiriyor:

İmalat PMI rakamları, ABD ekonomisinin resesyon ortamına gireceğini ve bunun altın fiyatlarını destekleyici bir faktör olduğunu doğruluyor. Enflasyona gelince, henüz zirve seviyesine ulaşmadı. Altın enflasyona karşı koruma sağlıyor ve bu aynı zamanda traderları altın fiyatları konusunda iyimser tutuyor.

“Altın fiyatları, yön tayini için hakim bir temel koşuldan yoksun”

Zaner’deki analistler Perşembe günü bir notta, piyasayı değerlendirdi ve şu hususların altını çizdi:

Şimdilik altın fiyatları, tutarlı bir şekilde tek bir yöne çekebilecek hakim bir temel koşuldan yoksun. Yine de, sarkan deflasyonist emtia bulutu yerleşebileceği için ayı kampına avantaj sağlıyoruz.

Matt Simpson: Bunlar bir altın rallisini sınırladı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları bu hafta yaklaşık %0,9 düştü. Fed Başkanı Jerome Powell, milletvekillerine yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası’nın 40 yılın en yüksek enflasyonunu dizginleme taahhüdünün “koşulsuz” olduğunu söyledi. City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, şu açıklamayı yapıyor:

ABD doları sağlam kalmaya devam ediyor. Beklentiler şimdi Temmuz ayında 75 baz puanlık bir Fed artışına doğru eğiliyor. Enflasyon beklentileri için piyasaya dayalı bir vekil olan TIPS yayılımı da dört ayın en düşük seviyesine yakın. Bunlar herhangi bir altın rallisini sınırladı.

“Altın, kısa vadede kırılgan görünüyor”

DXY’nin biraz daha düşük olması, off-shore alıcılar için dolar fiyatlandırılmış altını daha ucuz hale getirdi. Bununla birlikte gösterge ABD 10 yıllık Hazine faizleri aşağı yönlü. Bu durum da, muhtemelen altın talebini canlandırıyor. Matt Simpson, altının mevcut durumunu şu şekilde tasvir ediyor:

Altın, bu hafta 200 günlük ortalaması olan 1.850 doları geçememesi göz önüne alındığında, kısa vadede kırılgan görünüyor. Küresel bir resesyon korkusu olmasaydı, altın muhtemelen olduğundan daha düşük olurdu.

SPDR Gold Trust’ın holdingleri geriledi

SPDR Gold Trust, dünyanın en büyük altına dayalı borsada işlem gören fonu. Bu yüzden hareketleri yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. SPDR, holdinglerinin bir gün önceki 1.071.77 tondan Perşembe günü %0,81 düşüşle 1.063.07 tona gerilediğini açıkladı.