ABD, Çin’de bir nükleer santralde sızıntı iddialarını araştırıyor

Fransız şirketinden ABD Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen bir mektuba göre, uyarı, Çin’in Guangdong eyaletindeki Taishan Nükleer Santrali’ni kapatmak zorunda kalmamak için kabul edilebilir limitleri yükselttiğine dair bir iddiayı içeriyordu.

CNN International’ın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Fransız şirketi Framatome’nin endişe verici uyarısına rağmen, Biden yönetimi tesisin henüz “kriz seviyesinde” olmadığına inanıyor.

ABD’li yetkililer durumun şu anda fabrikadaki işçiler veya Çin halkı için ciddi bir güvenlik tehdidi oluşturmadığını düşünse de, yabancı bir şirketin, tek taraflı olarak Amerikan hükümetine yardım için başvurması olağandışı bir durum olarak görülüyor. Ancak sızıntının devam etmesi veya düzeltilmeden daha büyümesi durumunda olayın ABD’yi karmaşık bir duruma sokabileceği belirtiliyor.

Bununla birlikte açıklamalar bu yönde olsa da, endişe, Ulusal Güvenlik Konseyi’nin geçen hafta durumu izlerken birden fazla toplantı yapmasına yetecek kadar önemli görülüyor. CNN’e konuşan kaynaklar, Biden yönetiminin durumu Fransız hükümeti ve Enerji Bakanlığı’ndaki kendi uzmanlarıyla görüştüğünü belirtti. ABD’li yetkililer, ABD’nin Çin hükümetiyle de temas halinde olduğunu, ancak bu temasın kapsamının belirsiz olduğunu ifade etti.

ABD hükümeti değerlendirmeyi açıklamayı reddetti, ancak NSC, Dışişleri Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı yetkilileri, Çin halkı için herhangi bir risk olması durumunda ABD’nin nükleer kazalarla ilgili mevcut anlaşmalar kapsamında bunu duyurması gerektiği konusunu vurgulamaya devam ediyor.

2001 yılında Los Alamos Ulusal Laboratuvarı’ndan emekli olan bir nükleer bilim insanı olan Cheryl Rofer, “Fransızların ulaşması şaşırtıcı değil. Genel olarak, bu tür şeyler olağanüstü değil, özellikle de ülkelerini düşündükleri takdirde. Ama Çin her zaman her şeyin yolunda olduğunu yansıtmayı seviyor” dedi.