9 milyondan fazla kişi Ukrayna’yı terk etti

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Kurulu (UNHRC), Rusya’nın akınlarının başladığı 24 Şubat’tan bu yana 9 milyondan fazla kişinin Ukrayna’yı terk ettiğini açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik taarruzları devam ederken, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Kurulu (UNHRC), savaş nedeniyle Ukrayna’yı terk edenlerin sayısına ait açıklamada bulundu.

UNHRC, Rus hücumlarının başladığı 24 Şubat’tan bu yana 9 milyon 136 bin 6 kişinin Ukrayna terk ettiğini söz ederek, bu sayının hudut geçişlerinde kayıt altına alınan bilgi olduğunu belirtti.

ABD’DEN UKRAYNA’YA YENİ YARDIMLAR

Rusya’nın Ukrayna’ya taarruzları devam ederken, ABD’de Ukrayna’ya yönelik yeni yardım paketini duyurdu. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı açıklamada, Ukrayna’da “temel hizmetlerin” finanse edilmesi için 1,7 milyar dolarlık ek ekonomik yardım yapılacağını duyurarak, “Ukrayna’ya yapılan bu son ekonomik yardım, Lider Biden’ın Ukrayna demokrasisini Rusya’nın sebepsiz ve haksız savaşına karşı savunduğu için Ukrayna hükümetini destekleme taahhüdünün bir parçasıdır” dedi. Yellen, “Bu yardım, Ukrayna’nın demokratik hükümetinin Ukrayna halkı için temel hizmetleri sağlamasına yardımcı olacak” sözlerini kullandı.

YARDIM KRİTİK ÖDEMELERE HARCANACAK

ABD Memleketler arası Kalkınma Ajansı (USAID) tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, “ABD Hazine Bakanlığı ile koordineli olarak ABD Memleketler arası Kalkınma Ajansı (USAID) aracılığıyla, Lider Biden’ın Lider Zelenskiy’e Ukrayna’ya direkt bütçe sağlama taahhüdünün bir kesimi olarak Ukrayna hükümetine ek 1,7 milyar dolar yardım sağladı. Bu yardım, Kongre’nin iki taraflı cömert dayanağıyla mümkün oldu” denildi.

ABD tarafından Dünya Bankası aracılığıyla sağlanan ek kaynakların Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in acımasız savaşının Ukrayna’da neden olduğu akut bütçe açığını hafifleteceğine dikkat çekilen açıklamada, kelam konusu yardımın sıhhat çalışanı maaşlarının ödenmesi üzere Ukrayna’daki kritik operasyonlara harcanacağı tabir edildi.

Açıklamada ayrıyeten, “USAID bugüne kadar Ukrayna hükümetine 4 milyar dolarlık direkt bütçe dayanağı sağladı. Bu kaynaklar, Ukrayna hükümetinin hastanelere, okullara ve başka kritik altyapılara gaz ve elektrik akışını sağlamasına, vatandaşlara insani yardım ulaştırmasına ve memur maaşlarının ödenmesi üzere temel fonksiyonları yerine getirmesine yardımcı oldu” denildi.

AB’DEN UKRAYNA’YA MALİ YARDIMA ONAY

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen ise toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, AB Kurulun geçtiğimiz mayısta Ukrayna için önerdiği yaklaşık 9 milyar euroluk makro-finansal yardım paketinin birinci kısmını oluşturan 1 milyar euroya onay verdiğini bildirmiş, yardımın Ukrayna’ya bu ay içinde ulaşacağını aktarmıştı.